Často kladené dotazy

Hraje roli, kde auto je?

Vzdálenost od přístavu je určující pro cenu dopravy po USA. Auta svážíme na Postal Code 07036 v New Jersey, čím blíže je vámi nalezené auto, tím lépe. V Británii je logika obdobná, zde berte jako centrální místo okolí Londýna. Čím blíže Londýnu, tím levnější doprava do ČR.

Pojízdné, či nepojízdné?

Nepojízdné auto je dražší na dopravu v USA. V Británii to roli nehraje. Velká, těžká nepojízdná auta jsou na dopravu nejdražší. Pojízdné malé auto je ideální (nejlevnější)

Jak a kdy zaplatím?

V první řadě je nutné zaplatit zálohu. Je to z toho důvodu, že v případě aukcí pojišťoven se zavazujeme k doplacení a odebrání vozu. A přesto, že máme auta rádi, tak už teď jich máme hodně a navíc se nám nemusí líbit barva toho auta, na které jste si v půlce aukce rozmysleli přihodit. Záloha se počítá podle předpokládané hodnoty auta a to ve výši 10%, minimálně $1.000 USD (cca 22.000,- CZK).

V případě, že auto vydražíme, je nutné, abychom na náš účet obdržely peníze v celé hodnotě auta a to do druhého dne. V opačném případě se vystavujete riziku, že si aukční síň napočítá poplatek s pozdní platbou. My bychom tak striktní nebyli, ale oni jsou. Dala by se použít parafráze, kdo pozdě platí, sám sobě škodí.

Můžu platit kartou?

Ano, ale bohužel vám budeme muset přeúčtovat poplatek, který po nás bude chtít banka a ten je 3,5%. Takže jestli máte rádi banky, můžete jim zaplatit poplatek za platbu kartou.

Co bych měl vědět, když si vybírám auto na aukci pojišťoven?

Na aukčním serveru Copart mohou prodávat i obyčejné bazary. A ze zkušeností se tam občas objevují auta, která se jinak nepodařilo prodat. Mohou mít skrytá poškození, např. je lehce nabouraný bok auta a ztracený klíček, takže není možné zjistit, zda auto jede. To co vidíte považujete za hlavní poškození vozu. Ale může se stát, že je rovněž poškozený motor. My nemůžeme garantovat stav vozu, jen zprostředkováváme jeho nákup. Přihazujte s rozmyslem.

Mohu skrytou závadu objevit?

Ano, alespoň do určité míry. Můžeme vám zajistit inspektora, který vám auto individuálně prohlédne. Může zkontrolovat interier, motor, podívat se, zda auto již nebylo opravované, atd. V případě zájmu zprostředkujeme i hovor s inspektorem přímo z místa, kde se auto nachází. My dražší auta, nebo auta u kterých si nejsme jisti poškozením, jinak než po kontrole inspektorem nekupujeme. Jak říkají babičky, každá sranda něco stojí, tady si připravte $99 – $150 USD podle toho, kde auto je a jak dlouho před aukcí je. Pokud budete chtít zprostředkovat hovor, připravte si dalších 500,- CZK za náš čas a telefonát.

Mohu auto z aukce pojišťoven koupit bez čekání na konec aukce?

Někdy ano, záleží na druhu aukce. Pokud má aukce tuto možnost povolenou, objevíte tam druhou cenu, která se vám bude líbit méně, to bývá cena, za kterou je možné auto koupit okamžitě.

Jak dlouho trvá auto dopravit do ČR?

Z Británie obvykle do jednoho týdne. Složitější to je s USA. Pokud máte štěstí a všechno funguje jak má, mohou to být tři týdny. V reálném světě se nám to však povedlo pouze jednou. Pokud nemáte štěstí, tak cestu zkomplikuje hurikán, stávka v přístavu, vzteklý celník v Německu, stávka v Německu a auto tady budete mít za dva a půl měsíce. Běžná doba doručení do ČR je šest týdnů.

Jsou nějaké poplatky za aukci?

Ano, týká se to aukcí pojišťoven a aukcí ze státních zdrojů. Jejich skladba je ošklivá a nebude se vám líbit stejně tak, jako se nelíbí nám, ale tak to jednoduše je. Přepsaná tabulka do XLS

Je něco dalšího, co bych měl vědět

Ano, může se stát spousta věcí, z nichž ty nejzvrhlejší se odehrávají pod hlavičkou Evropské Unie. Pro přehlednost vám to dáme do sekcí:

1. O zdržení dopravy díky stávkám a povětrnostním vlivům jsme si psali, ale nic nezkazíme, když si je připomeneme. Pokud vlivem počasí, nebo stávky dojde ke zpoždění v nakládce, může dojít k dalšímu zdržení po obnovení provozu tím, že kontejnery velkých korporací mají před našim kontejnerem přednost, takže se nejdříve uspokojí potřeby těch, kteří znají ta správná telefonní čísla.

2. Pokud pohodlně sedíte, anebo nemáte cholerickou povahu jako my, tak vám prozradíme nejzvrhlejší moment celého procesu, který se může přihodit a není zas tak neobvyklý. Po vstupu do EU, typicky do Německa, může být náš kontejner vybrán k namátkové kontrole. První zvrhlost je, že vše co se s kontejnerem děje z vůle celníka, platíte vy. Tzn. manipulaci po přístavu, rozpečetění, zapečetění a dobu, po kterou to smí být bezplatně v přístavu zaplatí zákazník a to I V PŘÍPADĚ, ŽE JE VŠE V POŘÁDKU, my totiž máme vždy vše v pořádku. Vrcholem všeho je, že od stejného momentu, kdy vše zmíněné platíte, přestává platit pojistka (pokud jste si jí pořídili) a to do chvíle, kdy se kontejner vrátí zpět na trasu. Kdyby tedy například celník, kterého ráno otrávila manželka hodil omylem nedopalek do vaší krásné C3 v kabriu a propálil vám sedačku (nechceme jít do dramatičtějších představ), tak máte smůlu, nikdo vám nedá ani korunu.

3. Když nepošlete včas peníze (viz „Jak a kdy zaplatím“), může se stát, že vám bude naúčtován poplatek za pozdní platbu. Není to poplatek, který jsme si vymysleli my, ale který mají aukční servery, aby vydělali trochu víc peněz na těch, kteří nereagují rychle. Skutečně stojí zato mít peníze připravené a poslat je okamžitě po úspěšném konci aukce. My dokážeme peníze převést do USA tentýž den (pokud je dostaneme do 12:00 ČR času).

4. Skladné. Tohle je ošemetná záležitost. Podobně jako v případě pozdní platby se platí i za pozdní vyzvednutí auta. Není tomu tak všude, někdy na to dokonce mohou zapomenout, ale spíš počítejte s tím, že nezapomenou a že to může být drahé. Pokud zaplatíte pozdě, tak kromě poplatku za pozdní platbu (viz předchozí bod) ještě s největší pravděpodobností zaplatíte skladné, které se platí za každý den, po dni, po který vám to nechají zaparkované zdarma. Liší se jak počet dní, tak částka, podle dané aukční síně. Obvyklá doba je pět dní zdarma a $30 USD za den (ale může to být i tři dny zdarma a $50 USD/den). Pokusíme se vytvořit tabulku lokalit a jejich pravidel.

Bohužel může nastat situace, kdy vaše auto nikdo nebude schopen vyzvednout v termínu. Typicky se to stává u velkých nepojízdných aut, nebo u atypických strojů, které se z nějakého důvodu špatně nakládají, nebo jsou jinak neobvyklá. Toto nemůže ovlivnit a musíte s tím počítat.

Neznám vás, jak mohu věřit tomu, že mi nezkreslíte náklady?

Dostanete od nás faktury z celého procesu (aukční síň, poplatky, pokud vznikly, doprava, proclívací dokumenty). Jsou to stejné faktury, které jdou do celního řízení. Od nás pak dostanete samostatnou fakturu na naší odměnu, jejíž logika je jednoduchá a transparentní.

Je cena dopravy, kterou mi přeúčtujete, dobrá?

Samozřejmě. Můžete si to ověřit jednoduše tak, že si vyberete libovolnou spediční společnost na internetu a necháte si zpracovat kalkulaci. Některé z nich mají i online kalkulátor. S naším speditérem spolupracujeme již 15 let a ceny, které dostáváme a následně nabízíme vám jsou jednoduše skvělé.